ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ارسال مجدد ایمیل فعالسازی

تعریف فرایند ساختارمند برای هدایت گردشگران سلامت از مبدا

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: باید بتوانیم گردشگری سلامت را از مبدا تحت رصد قرار داده و با سرویس مناسب به مراکز درمانی معرفی کنیم و برای بعد از درمان نیز باید بتوانیم این گردشگران را در فرایندی تعریف شده به مراکز فرهنگی، تاریخی و... برده و سپس از طریق همین فرایند از کشور خارج کنیم

علی اصغر مونسان سه‌شنبه 23 فروردین در مراسم رونمایی و امضای مشترک آیین‌نامه تأسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های تسهیل‌گر ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران بین المللی، گفت: امضای این تفاهم نامه فرصتی است که بتوانیم بحث گردشگری سلامت را سامان دهیم. گردشگری بخش‌های مختلفی دارند و یکی از بخش‌های پر درامد ان گردشگری سلامت است.

وی با بیان این‌که براساس آمارهای جهانی به ازای هر گردشگر ۲۴۰۰ دلار درامد برای کشورها در نظر گرفته شده است، افزود: در عین حال در کشور ما با توجه به مزایایی مانند طبیعت بکر، پیشینه تاریخی و فرهنگی، اکثر گردشگرانی که به واسطه درمان به کشور می‌آیند، به گردشگران ترکیبی بدل می‌شوند که بسیار پردرامد بوده و باید سامان می‌یافتند.

او با بیان این‌که متأسفانه در زمینه هدایت گردشگران سلامت زیرساختی وجود نداشت و آن‌ها در پروسه دلالی قرار می‌گرفتند، ادامه داد: امروز به وزارت بهداشت آمدیم تا در این زمینه بین دو دستگاه متولی هم افزایی داشته باشیم. در کشور ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری سلامت وجود دارد و باید بتوانیم گردشگر سلامت را از مبدا تحت رصد قرار داده و با سرویس مناسب به مراکز درمانی معرفی کنیم.

وی با تاکید بر این‌که همچنین برای بعد از درمان باید بتوانیم این گردشگران را طی فرایندی تعریف شده به مراکز فرهنگی، تاریخی و… برده و سپس از طریق همین فرایند از کشور خارج کنیم، اظهار کرد: در گذشته افرادی که گردشگر سلامت به کشور می‌آوردند، سامانی نداشتند و گاهی اتفاقات بدی در این حوزه رخ می‌داد، بنابراین اکنون باید از مبدا تا درمان و بازگشت کردشگر را طی فرایندی تعذیف کنیم تا موجب رضایت کامل شود.

مونسان با اشاره به وجود شورایی راهبردی در حوزه گردشگری سلامت، به لزوم استفاده از ظرفیت آن اشاره کرد و ادامه داد: یک سامانه الکترونیک در این شورا نیز مصوب شده تا در بدو ورود گردشگران سلامت، بتوان اقدامات لازم را برایشان مشخص کرده و گردشگران هم بتوانند پیشنهادات و شکایات‌شان را در سامانه قرار دهند تا حداکثر کیفیت را در ارائه خدمات داشته باشیم.

منبع : ایسنا

تاریخ : 24 اردیبهشت ماه 1398